RobertGorczyński.pl

Widzę Myślę Piszę

Uroczysty Koncert w Dziekanowicach,

Czyli Marka Manowskiego muzyczne peregrynacje…
*
I stało się!
Znany polski muzyk, instrumentalista i kompozytor, Marek Manowski, po raz kolejny wspiął się na wyżyny swojego artystycznego kunsztu!
Tym razem, świadkami tego doniosłego wydarzenia, byli uczestnicy ceremonii związanych z obchodami Święta Matki Bożej Zielnej (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), odbywających się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach (Oddziale Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy).
Marek Manowski, swym koncertem, przydał blasku Uroczystej Mszy Świętej odprawionej tam dla uczczenia 300. Rocznicy Budowy i Konsekracji urokliwego drewnianego kościoła z Wartkowic (- jednej z licznych pereł Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach – przyp. red.).
Muzyk nawiązał do obchodów maryjnego święta, a także do 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Publiczność była wyraźnie wzruszona (i poruszona!), jego mistrzowskim wykonaniem utworów: Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, tradycyjnych polskich Maryjnych Pieśni, Improwizacji pt. „Muzyczne Ogrody”, a także Naszej Niezwykłej… „Bogarodzicy”, w którą to Marek Manowski, z właściwym sobie talentem, tchnął elektroniczne brzmienia muzyków rangi i klasy: Vangelisa i Jean’a Michael’a Jarre’a.
– W tym niezwykłym miejscu przeżyłam coś naprawdę wzruszającego – wyznała po koncercie poetka Jolanta Szkudlarek. – Piękny drewniany polski kościół, muzyka nawiązująca do najgłębszych i najbardziej wartościowych naszych tradycji i ta nadzwyczajna publiczność! Oby organizowano tu jak najwięcej tego rodzaju wydarzeń, a wtedy Duch dawnej Rzeczypospolitej zacznie nas na nowo inspirować.
Podobnego zdania była Lena Dąbek, Małżonka Szymona Dąbka, Współwłaściciela renomowanej poznańskiej Kawiarni „Początek”, która nieopodal ganku przeuroczego staropolskiego dworku, z właściwą sobie energią, konsekwencją i wyczuciem, uraczyła obecnych mini prelekcją na temat zalet tradycyjnego wychowania dzieci i młodzieży.
– To było niesamowite przeżycie – powiedział po koncercie Marek Manowski. – Na tę długą i niezwykłą chwilę nie liczyło się nic innego ponad muzykę, miejsce i ludzi. W pewnym momencie poczułem nadzwyczajną jedność: czasu, miejsca i przekazu. Cieszę się, że mogłem doświadczyć czegoś podobnego.
Czwartkowe wydarzenia nie miałyby tak wspaniałego przebiegu bez zaangażowania Kierownictwa i Pracowników Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, wśród których wyróżniało się zaangażowanie Pani Marty Romanow – Kujawy.
Po koncercie dziękowano też Panu Andrzejowi Komunieckiemu, który dołożył wszelkich starań w dziele utrwalenia podziwianych przez nas wydarzeń.
Czwartkowa Msza Święta i Koncert w drewnianym kościele z Wartkowic przyciągnęły do Dziekanowic wielu niezwykłych widzów. W tym gronie, dało się zauważyć m.in. Panią Joannę Ciecierską, niestrudzoną propagatorkę kulturalno-artystycznej grupy „Kozia Zagroda”.
Z wyrazami szacunku.
Robert Gorczyński

1 Comment

  1. Pięknie 😊😊😊😊

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2021 RobertGorczyński.pl

Designe By ilonaDESIGNGóra ↑